Kategorijos

Archyvas

Tailando įvykiai – tarsi Ukrainos kopija

Tuo metu, kai pasaulio dėmesys buvo nukrypęs į Ukrainos sostinėje vykstančius protestus, kitame pasaulio krašte, Tailande, irgi kilo barikados. Dėl ko nesutaria atostogų rojumi vadinamos šalies žmonės?

Visuomenės susipriešinimas Tailande – ryškesnis negu Ukrainoje ir lengvai atskiriamas: geltonmarškiniai prieš raudonmarškinius. Skirtingai nei Ukrainoje, vienoje įtakingiausių Pietryčių Azijos valstybių protestuotojai jau pasiekė, kad įvyktų nauji parlamento rinkimai, rašo „Lietuvos ryto“ priedas „Rytai-Vakarai“.

Bet net ir po to tapo aišku, kad parlamentas dirbti negalės: žmonės iš Tailando sostinės centro nesitraukia. Jie toliau laiko užblokuotas ir valdžios įstaigas. Dėl ko nesutaria tailandiečiai?

Politinis vakuumas

Tailando rinkimų komisija vasario 2 dieną vykusius rinkimus turėjo pripažinti neįvykusiais 11 procentų šalies rinkimų provincijų, o tai reiškia, kad šalyje – politinis vakuumas.

Mat, remiantis Tailando konstitucija, parlamentas gali pradėti dirbti tik tada, kai yra išrinkta 95 proc. jo narių.

Tačiau vargu ar tai gali būti padaryta, nes dalį šalies teritorijos visiškai kontroliuoja opozicija, kuri ir siūlė šiuos rinkimus boikotuoti visoje šalyje.

Rinkimų komisija siūlo pakartotinius rinkimus ten, kur jie neįvyko, surengti vasario 23 d. Tačiau opozicijos lyderis Suthepas Thaungsubanas tvirtina, kad šie rinkimai negali būti teisėti, nes rengiami nepaprastosios padėties sąlygomis.

Ją vyriausybė įvedė kaip atsaką į opozicijos ir jos šalininkų protestus sostinėje Bankoke ir pietinėje šalies dalyje.

Taigi regiono lyderės vaidmuo atrodo itin komiškai, kai tailandiečiai negali sutarti dėl lyderystės savoje valstybėje.

Korumpuotas Tailando režimas

Opozicija tvirtina, kad ji ir ją palaikantys žmonės sukilo prieš korumpuoto režimo valdymą.

Jie nori ne parlamento rinkimų, o vyriausybės, kuriai vadovauja premjerė Yingluck Shinawatra, atsistatydinimo, esminių politinių reformų ir valdančiosios partijos „Pheu Thai“ panaikinimo.

Ši partija vadinama korupcijos instrumentu šalyje. Beje, didžiausiu korupcijos simboliu laikoma ne dabartinė premjerė, o jos brolis, buvęs premjeras Thaksinas Shinawatra, nušalintas nuo pareigų po karinio perversmo 2006 metais.

Už akių nuteistas politikas užsienyje pagarsėjo tuo, kad 2007-aisiais už 81,6 mln. svarų sterlingų (339,5 ml. litų) nusipirko futbolo klubą „Manchester City“, kurį po metų pardavė jau už 200 mln. svarų (832 mln. litų).

Th.Shinawatra, buvęs policininkas, pirmąjį savo kapitalą įgijo parduodamas policijai telefonus,  „Lietuvos ryto“ priedas „Rytai-Vakarai“.

Net ir nušalintas nuo valdžios jis įtakingas ir turtingas. Th.Shinawatra giriasi valdantis 100 mln. svarų (416 mln. litų) turtą, investuoja į aukso ir deimantų kasyklas bei loterijų verslą.

Opozicija tvirtina, kad savo pinigais per seserį būtent jis valdo Tailandą.

Šio populistinio politiko vardu netgi vadinama visa korumpuota šalies valdžios sistema. Net jo rėmėjai pripažįsta, kad Th.Shinawatra buvo korumpuotas. Bet korumpuoti esą ir kiti, o jis „bent kai ką reikšminga padarė“.

Vyriausybė ir Th.Shinawatra, regis, gerai supranta viešuosius ryšius, tad save sieja su raudona spalva. Kai gatvėje pamatai raudonmarškinius, žinai – jie yra aršūs Th.Shinawatros šalininkai.

Dažnai tai iš vargingų šiaurinių ir centrinių Tailando provincijų kilę neišsilavinę, žemės ūkiu užsiimantys kaimiečiai, kuriais lengva manipuliuoti.

Raudonmarškiniams gražiai skamba judėjimo pavadinimas – Jungtinis frontas už demokratiją prieš diktatūrą.

Kaip pažymi Pietryčių Azijos instituto analitikas Michaelas Montesano, ilgą laiką politiniame bei ekonominiame šalies gyvenime dominavo Bankokas ir turtingas pietų regionas.

Bet valdant Th.Shinawatrai lyg tyčia ekonominė padėtis truputį pagerėjo ir kituose Tailando regionuose.

Todėl rėmėjų nuverstajam lyderiui netrūksta ir jie gina jį bei jo seserį, kuri yra valdžioje.

Opozicijos geltonmarškiniai

Prieš taksinizmą sukilo vadinamieji geltonmarškiniai – platus politinių visuomeninių jėgų susivienijimas, vienijantis vidurinės klasės atstovus, bet akcijose dalyvauja įvairių visuomenės ir amžiaus grupių atstovai, kurie vilki geltonos spalvos drabužius.

Tiesa, dabartinės opozicijos politikai – irgi ne šventieji.

Iki Th.Shinawatros valdymo Tailando politikai laikėsi principo, jog turtingoje šalyje kiekvienas, priėjęs prie valdžios, gali atsiriekti sau gabalą pyrago.

Bet jis pažeidė šią taisyklę. Jis norėjo dominuoti vienas, išstūmęs visus kitus.

Todėl nenuostabu, kad Th.Shinawatra buvo nuverstas, o jo priešininkai turi įtakingų ir turtingų rėmėjų.

Geltonmarškiniai be vargo gauna nemokamus marškinėlius, vėliavas, aprūpinami transportu, maistu, renginiai rodomi dideliame ekrane Bankoke ir per šalies televizijas, priklausančias opoziciją palaikantiems magnatams.

Protestų paradui vadovauja parlamento narys S.Thaungsubanas.

Labai aktyvūs ir profsąjungų, studentų, akademinės bendruomenės atstovai – jie turi savo gražių tikslų įveikti šalyje taip stipriai suklestėjusią korupciją.

Tačiau jiems visiems už nugaros stovi Th.Shinawatros ir jo sesers valdymu nepatenkinti turtuoliai – Tailando oligarchai.

Rinkimai nieko neišspręs?

Kodėl opozicijai nepriimtinas parlamentinis kelias? Politologas Kevinas Hewisonas iš Murdocho universiteto Australijoje atskleidžia priežastis, kodėl šalies opoziciją piktina siūlymai spręsti problemas rinkimų būdu.

Nuo 1975 metų opozicijos jėgas reprezentuojanti Demokratų partija per parlamento rinkimus nepajėgia gauti daugiau nei 20 procentų balsų todėl, kad ji atstovauja turtingųjų sluoksnio, elito interesams.

Be to, ši partija turi glaudžių saitų su karališkąja šeima, teisėsauga, kariuomene.

Net kai 2006 metais Th.Shinawatra po karinio perversmo buvo nušalintas nuo valdžios, kitąmet surengtuose rinkimuose laimėjo jo šalininkai.

Jau tada opozicija protestavo gatvėse, blokavo valdžios įstaigas, visaip trukdė jai dirbti.

Netgi kai teismas už korupciją nuteisė Th.Shinawatrą, netgi kai Konstitucinis teismas pripažino šio veikėjo partiją pažeidusią rinkimų įstatymą ir sustabdė jos veiklą, Demokratų partija į valdžią atėjo trumpam.

Po 2011 metų rinkimų sugrįžo Th.Shinawatros šalininkai. Neabejojama, kad panašiai būtų ir dabar.

Linkę aukoti demokratiją

Daugiau nei pusė tailandiečių gyvena šalies šiaurinėje ir centrinėje dalyse, o šių regionų gyventojams nepriimtinas Bankoko bei dalies pietinių provincijų politinio elito dominavimas.

Pastariesiems įgriso populistiniai Shinawatrų sprendimai ir paradoksalu, kad Demokratų partija netgi linkusi aukoti pačią demokratiją. Pasiūlyta vietoj parlamento įkurti Liaudies Tarybą, kurios delegatus skirtų karalius.

Žinoma, su tuo Th.Shinawatros šalininkai niekuomet nesutiks, todėl kalbos apie galimą šalies skilimą jau vertinamos rimtai – panašiai, kaip, beje, ir Ukrainoje.

Dalinkis socialiniuose tinkluose!

    12 comments iki Tailando įvykiai – tarsi Ukrainos kopija

    Atsakyti