Kategorijos

Archyvas

Ryškiausia Naujųjų metų naktis bus Kijeve?

Kuris iš mūsų artėjant 2014 metams nesvarsto, kaip gražiau juos sutikti? Kad tai liktų kaip malonus prisiminimas – labai ilgam. Jeigu kas apie tai užmiršta pagalvoti, įsisukę į dienos darbus, mums tai būtinai primena kelionių agentūros.

Šventinėmis dienomis, kai naujienų trūksta, jų atstovai vieni po kito okupuoja eterį, reklamoms skirtą plotą ir laiką, kalbėdami apie tai, kad auga skaičius norinčių pasinerti į šiltus vandenis egzotiškuose kraštuose ar nors Egipte, netrūksta trokštančiųjų pamatyti sniegą, slidinėti Alpėse, o kas neišgali – Tatruose.

Išgirdę visa tai, ne vienas pagalvoja: kodėl sutinku Naujuosius kažkokioje rutinoje, kai kiti galbūt, net ir didžioji dauguma, kaip tvirtina tie agentūrų atstovai, masiškai vyksta ieškoti malonių pojūčių. Jiems metų pradžia bus tikrai įspūdinga. Na, jei ne šiltuose vandenyse ar akinančiai spiginant sniegui gražiame kalnų peizaže, tai bent jau, kaip romantinė kelionė į įsimylėjėlių miestą Paryžių arba į ne mažiau nuostabius kitus Europos miestus: Romą, Londoną, Barseloną, Prahą ir t. t.

O aš jums norėčiau pasiūlyti 2014 metus sutikti Kijeve. Nesu kelionių agentūros atstovas, organizuojančios turus į šį gražų, seną miestą ant Dniepro krantų, iš kur krikščioniška kultūra plūstelėjo ir į Lietuvą ( ką mena ir tokie rytų krikščioniškos architektūros šedevrai, kaip įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldą freskomis nutapytas ir mozaika puoštas XI a. Sofijos soboras), bet galiu užtikrinti, kad šį Naujųjų metų naktis Kijeve bus tikrai įspūdinga. Soborus, senus viduramžių laikų vienuolynus, cerkves galėsite aplankyti dieną, o šią, 2014 m. Naujų metų naktį jūsų laukia Nepriklausomybės Maidanas: centrinė Kijevo Nepriklausomybės aikštė.

Tai gali būti net įspūdingiau nei Naujųjų metų naktis Paryžiuje Eliziejaus laukuose ar prie Eifelio bokšto, Trafalgaro aikštėje Londone ar Romos centre. Paryžius, Londonas ir Roma gali palaukti. Šiais metais Naujųjų metų sutikimas šiuose Europos miestuose nebus kitoks, matyt, nei dar kitais metais ar dar pora metų po to. Tai – ne lūžio metas, ne 2000 m., kai visi pasaulio miestai stengėsi kuo originaliau juos sutikti. O didžiuosiuose Europos miestuose tos išmonės buvo daugiausia. Šie metai – lūžio laikas Kijeve. Ir kiekvienas nuvykęs ten gali tai pajusti.

Pagaliau ne kiekvienas gali sau leisti keliones per šventes į egzotiškus kraštus, į Alpes slidinėti, romantiškam metų sutikimui į Paryžių, Londoną ar Romą. Visa tai kainuoja juk nemažus pinigus, o krizė pasibaigė tik valdžios žmonėms ir kelionių agentūrų atstovams. Nors pastarieji gal ir apsimeta. Visiškai įmanoma, kad tos kelionės į egzotiškus kraštus yra kaip tik dar nenupirktos ir todėl šios agentūros deda savo paskutinius pinigus į jų reklamą, kad jas išparduotų bent paskutinėmis dienomis.

Viešbučiai Kijeve Naujųjų metu naktį pigesni už viešbučius kituose didžiuosiuose Europos miestuose. Galima surasti net ir labai nebrangių variantų. Be to, galbūt jauni žmonės, studentai, kuriuos ypač raginčiau tokiai kelionei, išbūtų naktį ar net dvi ir nemiegoję Maidane kartu su bendraamžiais iš Ukrainos bei juos atvykusiais aplankyti jaunuoliais iš kitų šalių. Net ir prabangą mėgstantys gali puikiai praleisti šią naktį Kijeve. Išsinuomoję jų poreikius atitinkantį viešbutį, vakarienę užsakę restorane Chreščatike ( centrinėje Kijevo gatvėje) ar jo prieigose, o Naujųjų metų nuėję sutikti į Maidaną, kur dar užsuktų ir dieną pasinerti į tą tautos laisvės atmosferą.

Ši tautos laisvės atmosfera ir yra tai, kas daro apsilankymą Kijeve per šį mėnesį, o ypač dabar – ypač įsimintina. Kas iš mūsų nesižavėjo Garibaldžio žygiu už laisvę, nepergyveno kartu su V.Hugo „ Vargdienių“ herojais, kovojusiais už savo svajones gyventi teisingesnėje valstybėje, ant barikadų. Dabar tai – Ukrainos kelias.

Panašios barikados, kaip matytos „ Vargdieniuose“, juosia šiandien visą Maidaną ir jo prieigas. Vieni prie jų, išmargintų priedo išmaningomis politinėmis karikatūromis ir šūkiais ( necenzūrinių neteko matyti), fotografuojasi, kitus jos saugo nuo užpuolimo. Net ir eglutė papuošta ne žaisliukais, o įvairiais plakatais, bet tai labai įsimintina.

Dieną naktį Maidane visą mėnesį liejasi patriotinės kalbos Ukrainos vėliavų fone, muzika, koncertai. Iš įvairių Ukrainos vietų atvykę žmonės, muzikantai, dainininkai, savo kūrybą iš širdies besiveržiančias kalbas skiria savo tautos ir valstybės ateičiai. Ant didžiulės scenos taip pat laikas nuo laiko pasirodo ir žinomi politikai, kultūros bei mokslo žmonės. Vakarais koncertuoja garsios Ukrainoje muzikinės grupės. Atvyksta ir muzikinių kolektyvų iš kitų šalių. Iš Lietuvos čia buvo „ Biplan“ ir grupė „ Skylė“.

O Naujųjų naktį bus surengtas Didysis Koncertas. Žmonėms, kurie daugiau nei mėnesį budi Maidane ir sostinės svečiams. Taigi, ir tiems, kas atvyktų į Kijevą iš Lietuvos. Lietuviai čia yra labai gerbiami ir kviečiami pasėdėti kartu, pabendrauti.

Šį mėnesį Kijeve ir kitur Ukrainoje gali ypač pajusti, kaip, keistai persipynė tragedija, dėl kurios žmonės išėjo į gatves, kai brutaliai buvo sumušti studentai Maidane, siekę apginti savo teisingo, geresnio gyvenimo svajonę, ir džiaugsmas žmonių veiduose, pasitikėjimas savo jėgomis, kurio jau seniai nematyti pas mus, Lietuvoje.

Būtent tai ir skatina mane paraginti Lietuvos žmones nuvykti šiomis dienomis į Kijevą. Ne tik noras, kad būtų parodytas solidarumas su Ukrainos žmonėmis, kas irgi labai svarbu. Solidarumas nėra tuščias žodis, nes egzistuoja ir rizika, nors ji manau yra minimali. Būtų puiku, kad kuo daugiau Lietuvos žmonių pasinertų į laisvės atmosferą, pajustų laisvės dvasią. Šiandien ji sklando virš Maidano, yra šioje aikštėje, verčia susimąstyti.

Esame žmonės, nuo kurių daug kas priklauso ir neturime gyventi jausmu, kaip nieko negalintys pakeisti valstybės sraigteliai. Kad pasiekti tą teisingesnį gyvenimą mums gal ir nebūtina lipti ant barikadų. Kiekvieno žmogaus ir tautos kelias yra individualus. Bet permainų galime pasiekti savo gyvenime tik tada, kai patikime savo jėgomis. O teigiami pokyčiai kiekvieno iš mūsų gyvenime priverčia keistis ir mūsų valstybę. Jeigu tuo netikite, abejojate, kad nuo kiekvieno žmogaus daug kas priklauso, nuvykite į Maidaną.

Nemačiau dar nė vieno grįžusio iš ten nepersiėmusio šia laisvės dvasia. Kartu, neabejoju, tai gali būtų vienas iš labiausiai įsimintinų, verčiančių susimąstyti, skatinančių peržvelgti savo vertybes įvykių Jūsų gyvenime. Ko ir linkiu visiems.

Dalinkis socialiniuose tinkluose!

    16 comments iki Ryškiausia Naujųjų metų naktis bus Kijeve?

    Atsakyti