Kategorijos

Archyvas

Kodėl islamo šalyse uždarytos Vakarų šalių ambasados?

Visą šią savaitę islamo kraštuose nedirbo JAV ir daugelio kitų Vakarų šalių ambasados. Ne dėl vasaros atostogų. Jos uždarytos dėl teroro pavojaus. Taip amerikiečiai vėl prisiminė baugiąją „Al Qaeda”.

Gegužės 23 dieną JAV prezidentas Barackas Obama, kalbėdamas Vašingtono nacionaliniame gynybos universitete, iškilmingai paskelbė: „Teroristinis tinklas „Al Qaeda” Afganistane ir Pakistane yra netoli sunaikinimo.”

Kyla naujos grupės, susijusios su „Al Qaeda”, ir jų nusikaltimai yra brutalūs, bet jeigu šių grupių atžvilgiu būtų imtasi reikiamų žingsnių, niekada nebūtų panašios grėsmės, kokią JAV jautė po 2011 m. rugsėjo 11-osios. Žinoma, B.Obama ragino pribaigti „Al Qaeda” ten, kur ji ar su ja susijusios grupuotės dar veikia. Bet žinutė buvo aiški.

Remdamiesi prezidento kalba ir kitų JAV administracijos atstovų pareiškimais, įtakingi JAV dienraščiai „Los Angeles Times” ir „Washington Post” dar liepos pabaigoje ir rugpjūčio pradžioje spausdino straipsnius, kur ragino skelbti karo su teroru pabaigą.

Pavojus – vėl didelis

Bet, pasirodo, džiaugtis buvo per anksti.

Staiga viskas apvirto aukštyn kojomis – po kelių dienų Amerika turėjo pripažinti, kad gali sulaukti neįtikėtinai stipraus ir gerai koordinuoto „Al Qaeda” smūgio, su kokiu jau seniai neteko susidurti.

JAV ir kitos Vakarų šalys nutarė visai savaitei uždaryti savo ambasadas islamo pasaulyje. Dabar svarstoma, ar tokios priemonės nebuvo per griežtos, ar neparodė JAV ir Vakarų pasaulio silpnumo prieš „Al Qaeda”.

Vis dėlto JAV Kongreso Žvalgybos komiteto narys įtakingas demokratas Dutchas Rupersbergas pareiškė, kad iš slaptųjų tarnybų gauta informacija rodo, jog „Al Qaeda” turi rimtų operatyvinių pajėgumų, o grėsmė panaši į 2011 m. rugsėjo 11 d.

Tad kas konkrečiai išgąsdino Vakarų valstybes?

Bombos paslėptos kūnuose

JAV ginkluotųjų pajėgų vadas generolas Martinas Dempsey paskelbė, kad islamo teroristai ruošiasi suduoti smūgį nebūtinai JAV, o bendrai Vakarų valstybių interesams.

Vis dėlto per šią savaitę visų žvilgsniai labiausiai krypo į Jemeną. Ten buvo paskelbta ypatinga karinė padėtis, visi Vakarų valstybių piliečiai paraginti skubiai evakuotis.

Politikos apžvalgininkai ir politologai nurodo tris pagrindines šio sąmyšio priežastis. Pirmoji susijusi su islamistų bombų gamintojo Ibrahimo al-Asiri vardu.

Jis sugeba implantuoti į savižudžių teroristų kūnus bombas arba taip jas pagaminti, kad jų neužfiksuoja oro uostų apsauga.

Bombos būtų jau atlikusios savo pragarišką darbą Jungtinių Emyratų, JAV ar britų lėktuvuose, jei ne laimingi atsitiktinumai. O Detroito oro uoste bombą pavyko aptikti tik tada, kai ją teroristas ruošėsi sprogdinti.

Dabar I.al-Asiri baigė mokyti naują didelį būrį teroristų.

Paspruko šimtai kalinių

Antroji priežastis – tai per keletą pastarųjų savaičių įvykę masiniai kalinių pabėgimai. Liepos 22 dieną iš dviejų kalėjimų Irake, tarp jų ir iš garsiojo Abu Graibo, pabėgo šimtai kalinių. Panašūs atvejai beveik tuo pat metu lyg tyčia pasikartojo Libijoje ir Pakistane.

Didžioji dalis pabėgėlių yra siejami su „Al Qaeda” ar panašiomis, nedraugiškomis Vakarams karinėmis grupuotėmis.

Visa tai liudija chaosą arba koordinuotą akciją ir tai, kad tam tikros karinės jėgos, policija palaiko islamistus.

Koordinuota akcija dvelkia ir Abu Graibo kalėjimo užpuolimas Irake.

Braižas toks pat: gerai ginkluotų islamistų didelio būrio ataka, pasitelkiant į pagalbą teroristus savižudžius. Pasekmė: 500 išlaisvintų „Al Qaeda” kovotojų.

Kaip teigia Brookingso instituto ekspertas Bruce’as Riedelis, kaliniams, matyt, pagelbėjo ir šalies saugumo pajėgos.

1200 kalinių ištrūko į laisvę Libijos mieste Bengazyje, tame pačiame, kuriame praėjusių metų rugsėjo 11 d. buvo nužudytas JAV ambasadorius. Dabar kyla klausimas: kur jie visi eis? Aišku, kad kovoti. Bet kur?

Atsidurs Sirijoje?

Jemeno slaptosios tarnybos pranešė, kad ne vienas tuzinas islamistų per keletą pastarųjų dienų atvyko į šios šalies sostinę Saną, o Vakarų slaptosioms tarnyboms į rankas pakliuvo įrašas pokalbio tarp „Al Qaeda” lyderio Aymano Al-Zawahiri ir šios organizacijos padalinio Jemene vadovo Nassero Al-Wuhayshi apie galimus rimtus veiksmus.

Šis pokalbis ir galimai suderintos kalinių išlaisvinimo operacijos parodė, kaip klydo JAV administracija laikydama „Al Qaeda” nebepajėgia rengti koordinuotas akcijas.

Pasak BBC saugumo politikos eksperto Franko Gardnerio, įsikūrusi Jemene „Arabų pusiasalio „Al Qaeda” (AQAP) nėra nei pati didžiausia, nei galingiausia šios organizacijos dalis.

Bet Vašingtonas būtent ją laiko viena pavojingiausių šiandien, nes ji turi gerų techninių pajėgumų ir globalių ambicijų.

Jemeno grupuotės pozicijas sustiprina ir tai, kad ji besąlygiškai pripažįsta centrinės „Al Qaeda” vadovybės autoritetą.

Ne mažiau pavojinga ir „Al Qaeda” grupuotė Irake.

Ją įkūrė 2003 m. prieš pat Vakarų įsiveržimą į Iraką artimas Bin Ladeno bendražygis Abu Musabas al-Zarqawi. Jį Vakarų pajėgos likvidavo, kaip ir jo įpėdinį, bet amerikiečių generolai pripažino, kad tai padaryta per vėlai.

Ironiška, kad būtent po Saddamo Husseino režimo, kurį George’o W.Busho administracija kaltino ryšiais su teroristais, nuvertimo „Al Qaeda” tvirtai įleido šaknis Irake.

Dabartinis šios grupės lyderis Irake įkūrė 2011 m. „Nusra Front” – ši grupuotė tapo rimta jėga Irake, o dabar ir Sirijoje.

Atrodo, kad būtent į šią šalį, o ne į Jemeną bėgs didžioji dalis pabėgusiųjų iš Irako kalėjimo. Neatmetama, jog būtent šiuo tikslu ir buvo surengta „Al Qaeda” kalinių išlaisvinimo operacija, padedant ir kai kurioms užsienio šalims.

Amerika parodė silpnumą?

Vis dėlto būtų pernelyg neatsargu teigti, kad „Al Qaeda” šiandien yra stipri tik šiuose regionuose. Priešingai, „Al Qaeda” ideologija, kuri Arabų pavasario metais atrodė nebepalaikoma šio regiono žmonių, dabar vėl prisikelia įvairiose šio regiono šalyse.

„Al-Qaeda” stengiasi mokytis iš praeities klaidų ir pateikia save kaip moralinių vertybių, stabilumo garantą konflikto ir neramumų apimtuose kraštuose.

Iš tikrųjų nuo Afrikos ir ne tiktai jos šiaurinės dalies, bet ir Sacharos, net žemiau esančio Sahelio regionų iki pat tolimųjų Azijos pietrytinių pakraščių islamistai vėl kelia galvą. Jie gali vadintis skirtingais vardais, bet visų jų ideologija – antivakarietiška.

O ką Vakarai? Oponuojančio demokratams konservatyvaus „Heritage” fondo ekspertai dėl islamistų suaktyvėjimo kaltina silpną dabartinę JAV administraciją.

Jų teigimu, ženklą tam ji pati ir davė iki šiol nesiėmusi jokių veiksmų prieš tuos, kurie 2012 m. rugsėjo 11 d. nužudė JAV ambasadorių Libijoje.

Dabar, ekspertų teigimu, dramatiški veiksmai uždarant tiek daug ambasadų arabų regione visiems leido suprasti, kaip toli nuo tiesos buvo JAV administracijos žodžiai, kad „Al Qaeda” yra netoli sunaikinimo.

Beje, nepadėjo ir B.Obamos pažadas nutraukti vieną efektyviausių priemonių kovojant su teroru – bepiločių orlaivių antskrydžius Pakistane. Mat pajutę JAV administracijos silpnumą teroristai, regis, vėl stoja į kovą.

Tiesa, B.Obamos politiką gina artimesnio demokratams JAV Carnegie fondo ekspertas Stephenas Tankelis. Jis yra priverstas pripažinti, kad „Al Qaeda” grėsmė niekur neišnyko, bet tvirtina, kad po JAV veiksmų B.Obamos valdymo metais šis pavojus tapo daug mažesnis.

Dalinkis socialiniuose tinkluose!

    7 comments iki Kodėl islamo šalyse uždarytos Vakarų šalių ambasados?

    Atsakyti